Život bez chytrého telefonu

Patrick Zandl mě svým článkem inspiroval k následujícímu pokusu. Dnes jsem vypnul svůj Galaxy Nexus a vyměnil ho za “hloupý” telefon Sony Ericsson Spiro.

Bez chytrého telefonu neudělám ani krok. Veškeré dokumenty mám v cloudu a stále přístupné. Na emaily odpovídám klidně ze záchodu. A pokud chci vědět, jak je venku, kouknu místo z okna na předpověď počasí v PDA.

Proč tedy tento bláznivý pokus? Začíná mi chybět stav, kdy jsem opravdu offline. Poštu kontroluji při každé možné příležitosti. Místo toho, abych si na kole užíval pěkného západu slunce, zastavím, vyfotím ho a sdílím na Facebooku. Než bych mrknul na zastávce na jízdní řád, spouštím Pubtran a hledám spojení. A hned samozřejmě mrknu, kdo mi píše mail. Cestou do práce útočím na portály v Ingress. Místo toho, abych v MHD koukal jen tak do blba, vytahuji PDA a čtu libovolný článek, jenom prostě proto, že ho mohu číst.

Je mi jasné, že se k chytrému telefonu vrátím. Už jen z toho důvodu, že mám objednaný Nexus 4. Nicméně možná povypínám všechny notifikace, odinstaluji Foursquare a Ingress, snížím si datový tarif a vůbec nic špatného se nestane.

Příprava

Doma se mi válel starý Sony Ericsson Spiro. Vydrží snad přes 10 dní na jedno nabití. Telefonovat a posílat SMS umí. Jediné co nezvládá je přístup na internet přes Bluetooth nebo WiFi tethering. WiFi tethering používám na notebooku pro přístup na internet.

Pořídil jsem tedy od Vodafone DvojSIMku (jedno telefonní číslo na dvou různých SIMkách), jednu SIMku jsem strčil do telefonu, druhou mám v prastarém USB modemu pro případ, že bych potřeboval na internet z notebooku v místě, kde není WiFi. Nevýhodou je, že aktivní může být jen jedna SIMka, tzn. v okamžiku kdy běží modem, tak se mi nikdo nedovolá. Jako provizorní řešení to ale stačí.

První den

Pozitiva

 • Ráno jsem byl cvičit a neměl možnost zkontrolovat dvě hodiny mail. Dal jsem si ale po cvičení na recepci kávu, vytáhl notebook a vyřídil (= smazal) ty tři maily, které byly v inboxu.
 • Cestou do práce jsem se v MHD nudil. Vytáhl jsem ale rozečtenou knížku a řádně s ní pohnul.

Negativa

 • Nemám si kam poznačit myšlenku, která mě napadne mimo dosah PC (asi pořídím bloček)
 • Na přehrávání audioknih z Audible je tablet díky velikosti trochu neohrabaný
 • Nemám si jak poznačit útratu do EBBA
 • Co když je v okolí zelený portál a já na něj neútočím? :-)

Uvidíme, jak bude pokus dále pokračovat. Průběžně tento článek aktualizuji o nové postřehy. Budu také rád, pokud se podělíte o váše zkušenosti, pokud jste podobný pokus zkoušeli.

Aktualizace 24.2.2013

Jak pokus rychle začal, tak také rychle skončil. Ve středu ráno mi volal klient a chtěl domluvit schůzku na další týden. Nebyl jsem zrovna u počítače a bez PDA jsem mu nedokázal potvrdit termín. Vypnul jsem tedy hloupý telefon a po dvou dnech opět zapnul Galaxy Nexus.

Jak v diskuzích na Facebooku psal Thomas Dudaško:

Technologie nám mají život usnadnit, cílem by mělo naučit se je používat.

Změny, ktere jsem ale udělal:

 • odinstaloval jsem Foursquare
 • odinstaloval jsem Ingress
 • vypnul veškeré notifikace z Google+

Za chvilku jdu na pivko a beru si sebou hloupý mobil a knížku.

6 komentářů u “Život bez chytrého telefonu

 1. haha. No muj telefon se WM6 uz se skoro hloupym mobilem stal… treba foursquare me vetsina aplikaci spadne po par seknudach a pripojeni na net ted nevedu. V MHD cumim z okna a uzivam si mesto nebo ctu na kindle. A nepripadam si nejak menecenny. ;-)

  • Já doufám, že ten článek nevyzněl jako že zavrhuji nové technologie. To vůbec ne, právě naopak. Ale musí se to používat s mírou.

   Další věc je, že občas dělám takové pokusy i mimo IT. Sám víš, jaká je to paráda fotit občas na film. Nebo si někdy střihnu dlouhou trasu na horském kole místo na silničním. Člověk si pak více váží toho co má.

 2. Ten přechod do offline režimu definuje čas práce a čas odpočinku (do not disturb). IMHO je správná volba přepnout po práci telefon do privátního režimu nebo používat „feature phone“ – tedy telefon bez smart funkcí.

  • Souhlasím, ještě v ZONERu jsem to jednu dobu také takto praktikoval. Na druhou stranu ten chytrý telefon přináší i v soukromém životě spoustu plusů. Chce to jen být pánem technologie a ne aby tě technologie ovládla. Na rovinu – vždyť ony jsou to tak pěkné hračky ;-).

 3. To mas tak. Ono je tezke emaily necist, nebo po precteni hned neodpovedet a nechat to na druhy den, na pracovni dobu…Na druhou stranu ta akceschopnost se nekdy vyplaci. Nebo kdyz stojic v cizim meste, tak mit pruvodce co ti rekne, kde se dobre najis…k nezaplaceni. Na druhou stranu byt k sehnani kdekoliv a kdykoliv je spise k nastvani…ale i to jde resit. Lidi prekvapive pochopi, ze nepracujes, kdyz jim to reknes a navic jsi schopen rict, kde se jejich problemu budes venovat. A kdyz to navic i dodrzis, tak ti to budou priste i verit :) Proste jak si to clovek nastavi, takove to ma. Branit se pouzivani technologii, kdyz se jimi navic clovek jeste zivi, je nesmysl. Spravna cesta je jen naucit se je pouzivat :)

  • Thomasi, já s tebou 100% souhlasím. Tento pokus byl spíš abych si vyzkoušel, jaké to bez PDA je a pak si PDA o to víc vážil.

   Ta blesková reakce, možnost průběžně řešit věci, když je zrovna čas, atd. je super. Navíc v tom co dělám se očekává, že budu reagovat rychle.

   Třeba v ZONERu jsem měl období, kdy jsem se přes víkend záměrně odřízl od mailu, abych měl klid. Ale opak byl pravdou, celý víkend jsem byl na trní, jaké průšvihy mě čekají v pondělí v inboxu.

   Teď jsem ale v situaci, kdy na mě žádné průšvihy nečíhají. A pokud ano, způsobil jsem si je sám a s tím se dá něco dělat.

   A vůbec, jdu na to pivo. Měj se.

Komentáře nejsou povoleny.