Rodinný rozpočet – obálková metoda

Podnikání na volné noze sebou, kromě mnoha pozitiv, přináší i nějaká ta negativa. Hlavně na začátku podnikání bývá problémem nepravidelný příjem. Jako zaměstnanec máte přece jenom nějakou tu jistotu, že vám každý měsíc přijde na účet výplata. Na volné noze stačí, aby za měsíc jeden klient odřekl zakázku nebo nezaplatil fakturu a může nastat problém.

Když jsem se rozloučil v zaměstnání a vyrazil vykořisťovat sám sebe, přešli jsme do šetřícího režimu. Není to nic drastického, ale např. nové kolo si pořídím až příští rok. Chtěl jsem mít jistotu, že pro případ, kdyby se něco zvrtlo, nepocítí rodina problémy. Abych měl rodinné výdaje pod kontrolou, začali jsme používat obálkovou metodu.

Princip obálkové metody

Obálková metoda hlídání rozpočtu není žádná velká věda. Není to ani nic nového, praktikovaly ji už naše babičky, které ale místo obálek často používaly hrníčky. Tato metoda spočívá v rozdělení vašeho měsíčního příjmu mezi jednotlivé obálky. V našem konkrétním případě máme tyto obálky:

 • Nákupy
 • Dárky & hračky
 • Restaurace & dovoz jídla
 • Klárka & Eliška
 • Domácnost
 • Služby
 • Zdraví
 • Cyklistika & sport
 • Vzdělávání & tiskoviny
 • Výlety & zábava & doprava
 • Oblečení & boty
 • Počítače & fotografování

Pokud pak kupujete určitou věc, platíte ji z dané obálky. V průběhu měsíce pak máte přehled o tom, jak utrácíte za jednotlivé věci a kolik vám ještě zbývá v měsíčním rozpočtu.

EEBA

Nečekejte ale, že máme doma 12 papírových obálek s penězi. Veškerou evidenci vedeme elektronicky. Klasickou tabulku v Excelu nebo Google Drive jsem ale velmi rychle zavrhl, protože jsme do ní zapisovali výdaje až zpětně a se zpožděním. Začal jsem tedy hledat něco, co umožní:

 • pohodlnou správu obálek a reporting na počítači, ideálně přes webové rozhraní
 • zapisovat výdaje pomocí mobilního klienta pro Android ze dvou zařízení (Ivana + já)

Nakonec jsem vybral službu s velmi zvláštním jménem EEBA a ještě divnější adresou – www.eebacanhelp.com.

Začít je velmi jednoduché – vytvoříte si obálky, zvolíte periodu otočky (kdy se mají obálky doplňovat) a pro každou obálku nastavíte limit. No a pak stačí jen poctivě zapisovat výdaje. EEBA zobrazuje jak číselně, tak graficky, jak na tom v daném měsíci u konkrétní obálky jste.

EEBA nabízí standardní operace s obálkami (přehazování prostředků mezi obálkami, mimořádný příjem, …). Samozřejmostí jsou reporty, pomocí nichž získáte lepší obrázek o vašich výdajích. Vyšší verze umožňují nastavení pravidelných plateb (např. nájem) nebo např. napojení na bankovní účet.

Mobilní klient

K dispozici je mobilní klient pro Android a iPhone, pomocí kterého lze pohodlně zapisovat výdaje hned v “terénu”. Velmi příjemná věc je spolupráce s GPS, takže když zapisuji výdaj na stejném místě jako posledně, aplikace mi rovnou nabídne konkrétního prodejce.

I zde je pěkně graficky vidět, jak na tom rozpočet v daný den měsíce je. A já vím, jestli si v restauraci mám dát smažený sýr nebo steak :-).

Kolik to stojí?

Základní varianta pro deset obálek a dva mobilní klienty je zdarma. Přehled placených variant a jejich funkcí naleznete v následující tabulce.

Závěr

EEBA používáme v placené variantě již déle jak půl roku. I když by se dalo uživatelskému rozhraní (jak webu tak mobilní aplikace) vytknout mnoho věcí, EEBA plní své funkce výborně. Díky obálkové metodě se nám podařilo stabilizovat měsíční výdaje na rozumné výši a v jakýkoliv moment víme, jak na tom náš rodinný rozpočet je a jestli si mohu dát v hospodě ještě jedno pivo :-)

Odkaz na EEBA: www.eebacanhelp.com