Nové Mlýny – tip na fotovýlet

Když jsme se přestěhovali z centra Brna do Líšně, měli jsme z obýváku po tři roky krásný výhled směrem na jih, který nestínil žádný panelák. Při pěkném počasí byly vidět v dáli tři malé kopce. Kdo má zájem se na ně podívat z trochu menší vzdálenosti, tomu doporučujeme návštěvu okolí vodního díla Nové Mlýny, které se pod těmito kopci – Pavlovskými vrchy – rozkládá. Výlet začneme v Pasohlávkách a ukončíme v Popicích, obce vzdálené od Nových mlýnů asi 3 km.Výchozí bod: autobusová zastávka „Pasohlávky, přehrada“ na trase Brno – Mikulov. Doba jízdy autobusem z Brna cca 50 minut.

Cílový bod: Popice, vlaková stanice na trase Brno – Břeclav.

Délka trasy: 10 km

Kdy navštívit: Přístupné celoročně. Na jaře a v létě je k vidění spousta kytiček (pozn.: Ivana na slově „kytiček“ trvá, já tam chtěl dát „divnejch věcí, co se nedají jíst“), na podzim barevná paleta listů na stromech a v zimě zamrzlá vodní plocha s vyčnívajícími travinami. Této oblasti nevadí ani mlha. Věstonická nádrž coby přírodní rezervace je navíc hnízdištěm mnohých vodních a vlhkomilných živočichů (Pavlínova poznámka: ty už se jíst dají), pokud půjdete tiše, jistě nějakého uvidíte, popřípadě vyfotíte.

Náročnost: Celou cestu půjdeme po rovince a kvalitních cestách (asfalt, škvára, lesní cesty apod.). Určitě výlet zvládnou i děti a méně trénovaní jedinci. Cyklistika je v této oblasti hojně rozšířená a je možné jet i po námi zvolené trase (snad s vyjímkou Pouzdřanské stepi na alternativní trase).

Mapa: Klub českých turistů č. 88 – Pavlovské vrchy a Dolní Podyjí

1 Pasohlávky, přehrada – autobusová zastávka se nachází na hlavní silnici Brno – Mikulov u hráze horní nádrže – Mušovské. Silnici přejdeme a vydáme se na východ po severní straně střední nádrže – Věstonické – po modré turistické značce.

2 Věstonická nádrž – po celou cestu po hrázi budeme mít výhled na ony tři kopce, které jsme na začátku článku slibovali, s Dívčími hrady, Třemi pannami a Děvínem (nejvyšší kopec) na jižní straně Novomlýnských nádrží. Na Dívčí Hrady si někdy taky zajeďte, uvidíte značnou část vodního díla pěkně z výšky, pokocháte se rozsáhlými vinohrady a v neposlední řadě i troskami hradů. Uprostřed Věstonické nádrže určitě nepřehlédneme kostel, který je jedinou vzpomínkou na obec Mušov, která byla „obětována“ a zatopena při výstavbě nádrží.

3 Soutok Jihlavy a Svratky – půjdeme stále po hrázi až k mostu přes řeku Jihlavu, který přejdeme. Opustíme značenou turistickou stezku a vezmeme to po druhém břehu Jihlavy k jejímu soutoku se Svratkou a podél břehu Svratky k dalšímu mostu. Přejdeme jej a půjdeme opět po proudu. Po hrázi dojdeme k přečerpávací stanici. Pokud si chcete výlet trochu zkrátit, jděte přímo po modré turistické značce (ale tam nic zajímavého není).

4 Závora – přelezeme / podlezeme / obejdeme závoru (Vlk ji může prorazit autem) přes cestu a odbočíme doprava na žlutou turistickou značku.

5 Osamělé stromy – milovníkům osamělých stromů nabízí Novomlýnské nádrže zvláštní podívanou – z vody vyrůstají mohutné mrtvé stromy. Budeme pokračovat dál po žluté turistické značce a ke dvěma takovým přijdeme a můžeme si je prohlédnout téměř zblízka. Sejdeme ze žluté turistické značky na hráz rozdělující Věstonickou nádrž a „rybníček“ a naposledy si vychutnáme obrovské množství vody a křiku vodních ptáků. Poblíž této hráze se nachází osamělý mrtvý strom.

6 Dolní nádrž – Novomlýnská – dolní nádrž již není přírodní rezervací, jsou tu k vidění rybáři, opět osamělé stromy, na vyhrazených místech se dá i koupat. My však navážeme na červenou turistickou značku vedoucí z Dolních Věstonic a vydáme se přes Strachotín do Popic.

7 Popice – blížíme se do finále! V jedné z místních hospůdek počkáme na vlak a vůbec nám nebude vadit, když nám první i druhý ujede :-)

5 Alternativní trasa – alternativou je pokračovat po modré turistické značce od vodních nádrží až do Pouzdřan a dále na sever na nevelkou přírodní rezervaci – Pouzdřanskou step. Na ní se dostaneme přes vinohrady a opět se pokocháme vyhlídkou do okolí s dominantou Pavlovských vrchů tyčícími se nad vodní plochou. Po silnici budeme pokračovat do Popic.

Občerstvení: Strachotín – spousta hospod, ale my máme vyzkoušenou Strachotínskou bódu (odbočka z červené na žlutou turistickou značku). V Popicích máme vyzkoušenou pouze „nádražku“, kde nevaří. Při čekání na vlak jsme ale zaslechli, jak si lidé pochvalují nějakou místní osvěžovnu (prý vynikající teplé škvarky).

Rád bych poděkoval Klubu českých turistů za povolení publikovat výřez z jejich mapy.