Kváskový experiment

Můj první pokus s kváskem skončil fiaskem. Po čtyřech dnech zdárného krmení jej začaly ujídat plísně. Problém mohl být v tom, že jsem se mu snažila “zatopit” tím, že stál v příjemné teplotě kolem 26 °C poblíž topných trubek ústředního vytápění a z jedné strany se odpařená voda vysušovala.

Další výrobu kvásku jsem pečlivě naplánovala – o víkendech jsme byli pryč, nebylo človíčka, který by nakrmil. Dlouhá zima mi však pomohla a cyklovíkendy se posunuly na opravdové jaro a já jsem se mohla kvásku více věnovat.

Už po třech dnech “prvního” kvásku jsem přebytky zužitkovala při pečení chleba v pekárně. Celá rodina se olizovala, chleba byl jiný, lepší, krásně dírkovaný. Řekla jsem si, že samotné kvasnice nám už chutnat nebudou a kváskový chleba se dřív nebo později podařit musí.

Nově založený kvásek se má k světu. Je mu 11 dní, sedí na akvárku a je mu tam dobře. Včerejší přebytky jsem opět chtěla přidat k těstu do pekárny. Ale bylo ho víc (asi 70 g), tak jsem jej smíchala s vodou a moukou v množství podle receptu k pekárně a nechala dopoledne zaležet. Po obědě jsem dosypala sušené kvasnice a sůl a pekárnu zapla. Naučila jsem se zhruba 45 minut před začátkem pečení vyndávat hnětací metly. Tak jsem chtěla učinit i teď, ale těsto se mi zdálo moc řídké, tak jsem ještě před posledním mícháním přidala mouku a doufala, že se zamíchá. Nevím, podle čeho se pekárna řídí, ale tentokrát nemíchala. Těsto jsem vyndala, zamíchala ručně a šupla zpět do pekárny. Až do konce pečení jsem nedoufala, že z tohoto pokusu bude jedlý chleba. A byl. Díky ručnímu domíchání nebyl chleba tvaru brikety, ale krásně zaoblený, díky kvásku pěkně prodýchaný (pekla jsem z 50% žitné a 50% bílé pšeničné mouky).

Teď mi na akvárku kromě mateřského kvásku sedí mísa s kváskem na chleba, který už do pekárny nedám. Pokusím se z něj vyrobit opravdu ten první klasický bochník. Ale péct budu až děti usnou, aby mi čerstvý chleba neujídaly, to si dám sama :-)

Chleba s kváskem z pekárny

3 komentáře u “Kváskový experiment

  1. Mám super paštiku a právě mi chládne xx sklenic „vepřové ve vlastní šťávě“ – dáme to dohromady? :-) K:.

    • Musím to ještě doladit a určitě jdu do toho. Domácí paštiky a zavařené vepřové mamka dělala na dovolenou v Jugoslávii a my jako děti jí to ujídaly ještě před odjezdem :-)

Komentáře nejsou povoleny.