Audible – první postřehy

Přiznám se bez mučení – co se týká čtení, jsem barbar. V minulosti jsem četl pár knížek ročně (pokud nepočítám různé manuály a technicky zaměřené knihy). Zlom nastal v okamžiku, kdy jsem si pořídil první čtečku elektronických knih Kindle. Asi to bylo tím, že mám tyto elektronické hračky rád, ale začal jsem číst daleko více. A chytlo mě to. Navykl jsem si číst v MHD cestou do práce, ve vlaku, v čekárně u doktora, pravidelně před spaním.

Díky vestavěnému výkladovému slovníku jsem si oblíbil anglickou beletrii. Zkoušel jsem to sice už dříve, ale nebyla to taková zábava, protože jsem musel občas mrknout do slovníku. S Kindle je to daleko snazší a hledání ve slovníku mě nevytrhne z děje.

Narazil jsem ale na problém, že bych rád četl daleko více. Na čtení nemám tolik času, kolik bych chtěl. Nedávno jsem se potkal s člověkem, který čte opravdu hodně (www.coctu.cz). Když jsem se ho ptal, jak to všechno stíhá, řekl mi, že hodně využívá audioknihy.

A tak jsem se dostal ke službě Audible.

Tento článek není v plnohodnotná recenze Audible. Berte jej, prosím, pouze jako subjektivní názor někoho, komu se Audible zalíbilo a používá ho. Audible používám na Androidu, vůbec neřeším, jak koupené audioknihy zálohovat do MP3, apod. Jsem uživatel – konzument.

Co je to Audible?

Audible je obchod s audioknihami od Amazonu. Knihy jsou namluveny profesionálními řečníky a velmi mě překvapilo, jak dokáže namluvený text, na rozdíl od psaného, vtáhnout do děje.

Knížky si po zakoupení můžete přehrávat na iPhone, iPod, Androidu, Kindle Fire nebo Windows Phone. Pomocí dodávané aplikace lze audioknihy nahrát do více jak 500 různých MP3 přehrávačů (např. klasický Kindle). Tolik reklamní sdělení Audible. Já pro přehrávání používám telefon s Androidem, jak dostat audioknihy jinam jsem zatím neřešil.

Aplikace pro Android

Je velmi jednoduchá. A jednoduché věci jsou funkční. Stačí se přihlásit k vašemu účtu, stáhnou zakoupenou knížku lokálně a začít poslouchat. K dispozici jsou klasické funkce play/pauza, posun o určitý čas zpět, záložky a výběr kapitoly.

Rozepíši se o jedné funkci – u přehrávání lze zvolit rychlost čtení. Zrychlení asi není na pořadu dne, ale zpomalení je u anglických knih občas fajn. Audible zpomaluje inteligentně, pravděpodobně protahuje hlavně pomlky mezi slovy, takže čtený text i při zpomalení nezní jako by jej četl robot. Upřímně řečeno jsem to moc nezkoumal, mohu pouze říct, že zpomalené čtení zní přirozeně.

Našel jsem doma sluchátka, která jsem kdysi dostal k HTC Diamond. Sluchátka fungují jako hands-free (je na nich mikrofon) a mají tlačítka pro play/pause, previous a next. V aplikaci Audible lze nastavit o kolik sekund se pomocí prev/next posunete. Standardně je 30s, mě více vyhovuje 15s.

Kolik to stojí?

K dispozici jsou dva modely – jednorázová platba za titul a předplatné. Předplatitelé mají nižší ceny a měsíční kredity, za které mohou získat jakoukoliv knihu “zdarma”. Já si vybral nejnižší tarif – $14.95 měsíčně, ve kterém získám jeden kredit měsíčně (1 kredit = 1 kniha podle vlastního výběru). Momentálně (12/2012) běží akce – první tři měsíce jsou místo $14.95 za $7.49. Jedna audiokniha za 150,- Kč je super nabídka.

Ostatní cenové nabídky naleznete v ceníku Audible.

Pro úplnost uvádím ceny stejné knihy (Jo Nesbo – Sněhulák) na Amazon.com. Nerozumím však rozdílu v ceně Audible Edition (Audible – $28.17 vs Amazon $20.68). Kupoval jsem ale za kredit, takže jsem rozdíl neřešil.

Zajímavá je i kombinace klasické e-knihy a audioknihy. Ať již cenové zvýhodnění, tak i technologie Whispersync – tam kde skončíte se čtením, tam pokračujete s posloucháním a naopak.

Pokud navíc používáte tablet od Amazonu, můžete paralelně poslouchat audioknihu a přitom sledovat psaný text:

Zkušenosti s poslechem audioknih

Měl jsem trochu obavy, jak budu anglickým audioknihám rozumět. Nicméně zkusil jsem si pár ukázek na webu Audible a šel jsem do toho. Je to trochu nezvyk, člověk si musí oproti klasickým knihám víc hlídat myšlenky, aby se při poslechu soustředil a nebloumal mimo. Překvapilo mě, že jsem schopen poslouchat audioknihy u mechanických činností, u kterých není možné číst klasicky – nakupování, chůze, řízení auta, apod.

Závěr

Audioknihy jsem dlouho podceňoval. Nevěřil jsem, že jejich poslech může být příjemný, že to bude stejný zážitek jako čtení a že udržím pozornost. Velmi mě však překvapilo, jak kvalitně namluvený text dokáže vtáhnout do děje. V žádném případě neříkám, že v mém případě audioknihy nahradí knížky (ať již papírové nebo elektronické). Např. momentálně mám “rozečteny” dvě knihy – klasickou a audiknihu. Obě formy mají své kouzlo.

Perlička na úplný závěr – poslouchal jsem audiknihu a prokazatelně jsem u toho usnul (Ivana mě slyšela chrápat až do kuchyně). Další den jsem se vrátil o dvě kapitoly zpět, že si znovu poslechnu to co jsem prospal. Ale já si pamatoval vše, co v těch prospaných kapitolách bylo.

Halelujá, vylepšil jsem metodu, kterou jsme praktikovali na vysoké škole: Dát skripta na noc pod polštář, aby vědomosti přes noc sublimovaly do mozku.

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně Audible, neváhejte ze zeptat níže v komentářích.